The Storyfest National Novella Writing Competition is open to all Australian high school students. It is a wonderful opportunity for serious student writers, encouraging them in their literary growth - and there are also some fantastic prizes on offer! 

2024 Longlisted

Due to a variety of factors and entries received, our Judges and our CEO, have agreed to amend the Novella outcomes to reflect a Longlist which is announced below, and a Shortlist being announced on Friday 8 March.

Congratulations to all those participants, the standard of entries was excellent and decisions for winners even more difficult.

Longlisted

    2023 Winners
    2022 Winners
    2021 Winners
    2020 Winners
    2019 Winners

    2023 Winners

    2023 Storyfest National Novella Winner

    Inside You and Me - Hannah Morgan, Fitzroy High School, Victoria


    2023 Shortlisted

    Under the Gaze of the Tamarind - Preethika Mathan, Westbourne College, New South Wales
    All My Reasons Not to Die - Manuri Jayawardhana, Norwood International High School, South Australia
    Inside You and Me - Hannah Morgan, Fitzroy High School, Victoria

    2023 Longlisted

    The Debate Team - Violet FitzSimons, Oxley College, New South Wales
    Under the Gaze of the Tamarind - Preethika Mathan, Westbourne College, New South Wales
    All My Reasons Not to Die - Manuri Jayawardhana, Norwood International High School, South Australia
    History Repeats Herself - Jaimie Donnan, Christian College Geelong, Victoria
    Inside You and Me - Hannah Morgan, Fitzroy High School, Victoria
    The Shadow Master's Eye - Anni Ratten, Little Yarra Steiner School, Victoria
    For What He's Done to You - Grace Winspear, The Friends' School, Tasmania
    Dinosaurs From The Far Side Of The Moon - Lotus Rossi, Gloucester High School, New South Wales
    Charcuterie Board - Abigail Porter, Churchlands Senior High School, Western Australia
    Alcestis - Elisa Chen, Methodist Ladies' College, Victoria

    2022 Winners

    2022 National Winner

    Where We Meet the Sea - Brianna Spencer, Gosford High School, New South Wales

    2022 Shortlisted

    Happy Little Girl - Grace Saxton, Linuwel School Ltd. New South Wales Where We Meet the Sea - Brianna Spencer, Gosford High School, New South Wales Clockwork Machinations - Sarah Lam, Presbyterian Ladies' College, Victoria

    2022 Longlisted

    Happy Little Girl - Grace Saxton, Linuwel School Ltd. New South Wales Love in the Time of Corona - Nirvana Prasad, Girraween High School, New South Wales Where We Meet the Sea - Brianna Spencer, Gosford High School, New South Wales The Journey - Cameron De Silva, Waverley Christian College, Victoria Clockwork Machinations - Sarah Lam, Presbyterian Ladies' College, Victoria Brown Aussies - Anirudh Sonti, Suzanne Cory High School, Victoria Do not fear the Reaper - Praise Wong, Waverley Christian College, Victoria

    2021 Winners

    2021 National Winner

    The String Quartet – Eden Annesley, Clarence Valley Anglican School


    2021 State Winners

    New South Wales and Australian Capital Territory
    The String Quartet – Eden Annesley, Clarence Valley Anglican School

    Tasmania, Victoria and South Australia
    Strangers From Within – Cameron De Silva, Waverley Christian College (Wantirna South)

    Queensland and Northern Territory
    Bigger Brother – Bridget MacKay, Emerald State High School

    Western Australia
    Today Until Yesterday – Hannah Pemberton, Perth Modern School

    2020 Winners

    2020 National Winner

    All eyes on us. – Lani Gibson, Miami State High School


    2020 State Winners

    New South Wales and Australian Capital Territory
    The Fire Burning – Keely Mewett, Picton High School

    Tasmania, Victoria and South Australia
    Optimistic Fatalism – John Patrick, Home Education

    Queensland and Northern Territory
    All eyes on us. – Lani Gibson, Miami State High School

    Western Australia
    I am Death – Lottie Berinson, Mount Lawley Senior High School

    2019 Winners

    National Winner
    To Challenge the Ocean – Kate Alfano, Sacre Coeur


    State Winners
    New South Wales and Australian Capital Territory
    Drain – Keely Mewett, Picton High School

    Tasmania, Victoria and South Australia
    To Challenge the Ocean – Kate Alfano, Sacre Coeur

    Queensland and Northern Territory
    The Traitors Mask – Patti Mooreswell, Noosa Pengari Steiner School

    Western Australia
    Lift Me Up – Jacki Elezovich, Swan Valley Anglican Community School